1. Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie!
Filharmoniaaaa im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to nowoczesny, pięciokondygnacyjny gmach o powierzchni zabudowy 3.234m2 i powierzchni netto całości 12.734 m2 posiada dwie sale koncertowe. Sala symfoniczna na 951 osób to czwarta, co do wielkości sala koncertowa w filharmonii w Polsce. Obok niej znajduje się mała sala koncertowa z 192 miejscami. Widownia dużej sali składa się z estrady, widowni głównej oraz widowni na balkonie frontalnym, balkonach bocznych i balkonie za sceną. W przestrzeni estrady przewidziane jest miejsce dla 120-osobowej orkiestry i 110- osobowego chóru. Na ścianie za estradą usytuowane będą organy. Przewidziana ilość miejsc dla orkiestry w małej sali wynosi 30 osób. Duża sala koncertowa, ze względu na jasny, złoty wystrój, zyskała już miano Sali Słonecznej, mniejsza natomiast Sali Księżycowej.
W 2015 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobyła prestiżową Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa ven der Rohe!
===========================================================================
2. Bulwary Szczecińskie
Miejsca skąd szczecinianie ruszali kiedyś po morską przygodę. Bulwary są tym bardziej atrakcyjne, dzięki unoszącemu się wokół zapachowi kakao i czekolady. Tej nietypowej miejskiej aromaterapii doświadczyć można najintensywniej właśnie na bulwarach. To dzięki niej ludzie spacerujący brzegiem Odry są zawsze uśmiechnięci i zadowoleni.
===========================================================================
3. Jasne Błonia
Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II to szeroki zieleniec znajdujący się przy gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego. To doskonałe miejsce wypoczynku: mozna tu spacerować, jeździć na rowerze, czy rozsiaść się wygodnie na ławca lub na trawniku. Park powstał w latach 1925-27, zaprojektowany został z rzędami platanów klonolistnych po bokach rozległego trawnika z parterowymi kompozycjami kwiatowymi pośrodku. Jest największym w Polsce skupiskiem tego gatunku drzew, których rośnie tu ponad 200. Ciągłość kompozycyjną zapewnia aleja ciągnąca się w kierunku Parku Kasprowicza i dalej do Lasu Arkońskiego.
===========================================================================
4. Podziemne trasy Szczecina
"Podziemne trasy Szczecina" to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny. Budowa schronu została ukończona przez Niemców w 1941. Był to schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Przy jego budowie wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku. Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter w skarpie opasanej Murem Oporowym. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów a sufit to 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz około 100 metrów. Schron posiada 2,500 m2 powierzchni całkowitej i 1,900 powierzchni użytkowej. Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej. Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia.
===========================================================================
5. Najstarsze kino na świecie
Kino Pionier założył Albert Pietzke, pod nazwą Helios. Pierwszy seans odbył się 26 września 1909 roku. Pionier od samego początku wyróżniał się własnym klimatem. Nawet po kompleksowym remoncie w 2002 roku, podczas którego wyposażono sale w nowoczesny sprzęt, kino nie straciło swojego uroku. W Pionierze jak w żadnym innym kinie w Szczecinie, w tzw. Kiniarni, można obejrzeć film przy stoliku w kawiarnianej atmosferze. Ostatnie lata pokazały, że Kino Pionier to wyjątkowe miejsce o ugruntowanej pozycji na rynku. Pionier został przyjęty do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.
===========================================================================
6. Ogród Różany
Najsłynniejszy szczeciński ogród ma wszystkie cechy legendarnego miejsca. Początki Różanki to 1928 r. Wówczas przy okazji wystawy ogrodniczej, połączonej ze spotkaniem w Szczecinie znanych ogrodników, powstał ogród różany. W pomyśle nie było nic wyjątkowego. W tamtym czasie rosaria tworzone przy parkach były w Europie czymś często spotykanym. Szczecin wyróżniała jednak skala przedsięwzięcia. Na kilkunastu rabatach posadzono osiem tysięcy krzewów róż. Oczywiście w różnych odmianach. W innych europejskich miastach rosaria kończyły się na kilku rabatach.
===========================================================================
7. Cmentarz Centralny
Największy i najpiękniejszy w Polsce cmentarz, który ma bardziej charakter parku niż miejsca wiecznego spoczynku. Projekt wykonał na początku XX wieku architekt miejski Wilhelm Meyer-Schwartau, który zadbał o estetykę cmentarza wykorzystując naturalne walory krajobrazowe, różnice wzniesień, cieki wodne. Nekropolię zaprojektowano na założeniach parkowych, z dużą ilością różnorodnej, często egzotycznej roślinności, żywopłotami, interesującymi elementami małej architektury, fontannami, kamiennymi studniami i innymi elementami rzeźbiarskimi. Na cmentarzu (szczególnie na terenie odtworzonego lapidarium), do dziś zachowało się niewiele przedwojennych pomników. Są wśród nich pojedyncze nagrobki, ale również przepiękne stelle czy oryginalne kolumnady, stanowiące niezwykle wyjątkowe i interesujące przykłady sztuki kamieniarskiej. Centralna nekropolia Szczecina jest miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. To nie tylko miejsce kontemplacji, ale także wpaniały park. Szczególna atmosfera ogarniająca ten wyjątkowy cmentarz powoduje, że odbywają się tu również wydarzenia kulturalne, np. coroczny koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza".
===========================================================================
8. Historyczne piwnice Starki
Atrakcją dla smakoszy, poszukujących lokalnych specjałów są piwnice Starki. Starka to szlachetna staropolska wytrawna wódka. Obecnie – produkowana tylko w Szczecinie, stała się lokalną specjalnością. W udostępnianej grupom do zwiedzania starej fabryce spacer wśród leżakujących w olbrzymich drewnianych beczkach trunków wieńczy degustacja różnych rodzajów Starki. W programie zwiedzania fabryki jest degustacja Starki.
===========================================================================
9. Szczecińska Wenecja
Zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą na wysokości ul. Kolumba (kilkadziesiąt metrów od Dworca Głównego) to niepowtarzalne miejsce naszego miasta. Zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającej w kierunku Tamy Pomorzańskiej Wyrastające prosto z wody imponujące budynki nawet przy małej wyobraźni, można zobaczyć jako pięknie odrestaurowane np. na hotele.
===========================================================================
10. Place Oriona
W myśl teorii szczecińskich astrologów Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów lokalizacja szczecińskich placów i promieniście leżących ulic ma swoje odniesienie w konstelacji Oriona i kompleksie egipskich piramid w Gizie. Nil i Odra mają podobne ułożenie koryt rzek oraz głównych dopływów a Droga Mleczna jest dopasowana swoim kształtem do nurtu obu tych rzek. Główne place Szczecina odzwierciedlają pas gwiazdozbioru Oriona na Ziemi. Opisane odkrycie, choć nie znane szerzej, stanowi atrakcję turystyczną, atut potwierdzający wyjątkowy i niepowtarzalny charakter miasta. Celem projektu „Sięgaj gwiazd w Szczecinie” jest zaprezentowanie tego, niepowtarzalnego oblicza miasta szerszej grupie odbiorców, a przez to stworzenie kolejnego pretekstu do odwiedzenia Szczecina.
źródło: www.szczecin.eu